Mūsų vadove rasite patarimų, kurie padės išspręsti daugelis klausimų, susijusių su Jūsų augintinio auginimu ir maitinimu.

 

 Šunų priežiūra ir maitinimas

         

 

 Kačių priežiūra ir maitinimas


 
 
  • Auginimas ir priežiūra

1. Kaip pripratinti katę prie nagų galandinimo?

2. Kokią pasirinkti draskyklę?

3. Kaip apsaugoti baldus nuo katės?

4. Kaip padėti katei prisitaikyti prie naujos aplinkos?

5. Kaip išmokyti katę atlikti tualeto reikalus į dėžutę?

6. Koks kraikas yra geriausias?

7. Kada vežti katę veterinarui?

8. Prieš kokias ligas skiepyti katę?

9. Kada reikia nukirminuoti katę?

10. Kaip apsaugoti katę nuo blusų ir erkių?

11. Kas yra geriausia katei: antkaklė ar petnešos?

12. Kada katė gali turėti kačiukus?

13. Ar mūsų augintinį kastruoti/sterilizuoti?

 

  • Tinkama mityba tai pagrindas

1. Ar katinas gali valgyti tą patį, ką ir mano šeima?

2. Ar katinai geria pieną?

3. Kokie baltymai yra būtini kačių dietoje?

4. Ar katinas gali valgyti maistą, skirtą šuniui?

5. Ar baltymų trūkumas kačių dietoje turi neigiamų pasekmių?

6. Kokie riebalai turėtų būti įtraukti į kasdieninį kačių racioną?

7. Angliavandeniai – kaip taisyklingai subalansuoti katino dietą?

8. Kokie vitaminai ir mineralai yra būtini tinkamam katės organizmo funkcjonavimui?

9. Kada katei duoti dietos papildus?

10. Ar galima duoti katei virtą maistą?

11. Kačių sausas ir šlapias maistas. Kurį pasirinkti?
 

  • Dažniausiai pasitaikančios kačių ligos

1. Ar kailio laižymas ir braižymas visada reiškia maisto alergijos simptomą?

2. Ką daryti, jei katė turi problemų su judėjimu?

3. Kaip elgtis su katės nutukimu? Kokios yra dažniausiai priežastys?

4. Kodėl katinas vis daugiau geria ir turi padidėjusį vandens kiekį šlapime?

5. Ką reiškia kraujas katino šlapime?

6. Kokie yra erkių platinamų ligų simptomai?

7. Kaip rūpintis katinu po sterilizacijos/ kastracijos?

8. Kokia gali būti priežastis nemalonaus iš burnos kvapo?

9. Pūkų kamuoliai – kas tai yra? Kaip padėti katinui?

 

Šunų auginimas ir maitinimas


 

1. Kada galiu paimti šuniuką namo iš veislyno?

 

Visiškas aplinkos pasiketimas mažam šuniukui būna labai stresuojantis, todėl šuniką galime pasiimti namo ne anksčiau negu jo gyvenimo 8 savaitės. Całkowita zmiana środowiska dla małego pieska bywa bardzo stresująca, dlatego szczenię możemy zabrać do domu nie wcześniej niż w 8 tygodniu jego życia. Anksčiau turėtumėte nupirkti visus reikalingus jo komfortui priemones.

 

2. Ką turiu nusipirkti prieš atsivežant šuniuką namo?

 

Pirmiausia, Jus turėtumėte išsirinkti vietą, kurioje Jūsų augintinis galės atsipalaiduoti. Verta prisiminti, kad atsipalaidavimo vieta neturėtų būti prie radiatoriaus ir skersvejaus. Guolis turėtų būti 20 cm didesnis už Jūsų šunį, kad augintinis galėtų jame laisvai jaustis. Kitas būtinas elementas naujoje vietoje yra vandens dubenėlis ir maistas. Geriausia, kad dubenėlis būtų keramikinis arba nerūdijančio plieno. Jie yra patvaresni ir saugesni nei dubenėliai iš plastiko, kurie gali būti sukandžioti.
Žaislai, kuriuos ketiname dovanoti šuniukui, turi būti skirti jam. Įprasti minkšti žaislai gali turėti lengvai sulūžti ir nuryti, kurie gali būti pavojingi gyvybei ir sveikatai šuo. Įprasti žaislai gali turėti elementus, kuriuos bus lengvai sulaužyti ir praryti, o tai gal ibūti pavojinga Jūsų augintinio sveikatai ir gyvybei.

 

3. Kaip paruošti šeimą ir namus šuniuko įsigijimui?

 

Prieš atvykstant naujam šeimos nariui, reikia pasirūpinti, kad patalpos, kuriose gyvens šuniukas, būtų atitinkamai prieinamos ir apsaugotos taip, kad nebūtų jam grėsmės. Reikia atitinkamai apsaugoti kabelius, taip pat pridengti tuščias vietas tarp baldų, kuriuose Jūsų augintinis galėtų įstrigti.
Jeigu šeimoje yra vaikų, reikia paaiškinti jiems, kad šuo nėra žaislas. Nereikia taip pat palikti vaiką kartu su šuniu be priežiūros - Nie należy też nigdy pozostawiać dziecka z psem bez żadnej opieki – kai mažas vaikas suerzins gyvūną ar net netyčia pridarys jam žalos, šuo gindamasis gali jam įkasti.

 

Kaip tinkamai prižiūrėti šunį?


 

 

1. Kada galima pradėti šukuoti šuniui kailį?

 

Reikia pratinti šunį prie higienos nuo pirmų savaičių, kad vėliau ji nekeltų jam streso. Priklausomai nuo plaukų ilgio, Jus turėtumėte parinkti šuniui tinkamas šukas ar šepetis ir nupirkti kosmetiką.

 

2. Kaip rūpintis šuns burnos higiena?

 

Burnos higienai yra specialių kramtalų ,kurie užkerta kelią akmenų formavimuisi. Norėdami išvengti mūsų augintinio burnos ligų, galime taip pat 1 - 2 kartus per savaitę švelniai su šepečiu išvalyti jam dantis su šepetėliu ir dantų pasta, skirtą šunims.

 

3. Kaip prižiūrėti šuns ausis?

 

Šunų ausys dažnai turi uždegimus, kurie gali sukelti grybelinę infekciją, todėl labai svarbiu priežiūros elementu yra reguliarus ausų valymas specialiais skysčiais. Reikia žinoti, kad negalima naudoti kosmetinių pagaliukų, nes jie gali būti pavojingi jų sveikatai.

 

4. Kaip kirpti šuniui nagus?

 

Reguliarus nagų kirpimas šuniui taip pat gali sukelti stresą, jeigu nepripratinsime jį prie šios procedūros nuo mažens. Šiai procedūrai naudojame specialias reples. Būkite atsargūs, kai trumpinate šuniui nagus, kadangi yra paprasta sužeisti augintinio leteną. Jeigu nesame tikri, kad galime gerai atikti šią procedūrą arba mūsų augintinio nagai yra labai tamsūs, geriausiai nagų apdailos kreiptis į veterinarą.

 

5. Kuo maitinti šunį?

 

 

Turėtumėme žinoti, kad šuns racione didesnis yra baltymų, kalcio ir mineralų poreikis negu žmogaus. Jeigu neturime pakankamai žinių apie šunų maitinimą, patys ruošdami jam maistą, sumažiname jo imunitetą ir didiname riziką susirgti. Parduotuvėse yra daugybę paruoštų pašarų, kurių įvairi sudėtis leidžia mums pasirinkti maistą atitinkamą veislei, dydžiui ir amžiui. Ypatingais atvejais, veterinarijos gydytojas gali rekomenduoti gyvūnui spiecialią dietą, pvz. alerginiams šunims, nutukusiems, turintiems cukraligę ar šlapimo takų ligas.

 

6. Kaip išmokyti šunį tvarkos?

 

Prieš pirmąjį susitikimą su šuniuku, reikia susipažinti su profesionaliais vadovais, skirtais šuniukų auginimui. Taip pat verta susitarti su behavioristu dėl susitikimo ir paskaityti internete forumus ir blogus, kuriuose augintinių šeimininkai dalinasi savo patirtimi. Atminkite, kad stresas ir šunio gąsdinimas negatyviai veikia Jūsų ir augintinio santykius. Jeigu šuo fiziologinius poreikius asocijuos su stresu, tai gali sukelti nesugebėjimą atlikti reikalus. Norint išmokyti šuniuką tuštintis tam skirtoje vietoje, pirmiausia reikia stebėti ar ne sukasi bute uosdamas, o vėliau nuvesti jį į skirtą tiems reikalams vietą. Šiuo tikslu naudingos yra palutės uždarose patalpose, taip pat priemonės dėmėms ir kvapams naikinti. Po kiekvieno šuniuko tuštinimosi, reikia jį atitinkamai pagirti skanėstu.

 

7. Kokio amžiaus bręsta kalė, kaip atpažinti?

 

Kalės rujavimas yra brandos ženklu, pirmą kartą atsiranda tarp šešto ir dvylikto gyvenimo mėnesių. Vyksta du kartus per metus ir trunka 21 dieną. Parduotuvė siūlo specialų trikotažą kalytėms, kuris padės išlaikyti švarų butą.

 

8. Kodėl verta sterilizuoti/kastruoti šunį?

 

Jeigu neplanuojame dauginimosi,kartu su veterinarijos gydytoju verta pasvarstyti apie kalės sterilizaciją ar šuns kastraciją. Atlikus sterilizaciją, bus išvengta dauginimosi ligų ir įsivaizduojamo nėštumo, o kastracija nuslopins šunio hiperaktyvumą.

 

9. Kaip paruošti kalę mamos vaidmeniui?

 

Planuojant dauginimąsi, pirmiausia reikia kreiptis į veterinarijos gydytoją, norint įvertinti jos sveikatos būklę. Atminkite, kad šis sprendimas susijęs su papildoma atsakomybe ir padidėjusiomis išlaidomis, todėl nereikia šį sprendimą priimti lengvai.

 

10. Kada nukirminuoti šunį ir kaip kovoti su parazitais?

 

Reguliarus šunų nukirminavimas gali užkirsti kelią parazitams, atsiradusiems augintinio organizmo viduje. Šunų apsaugai nuo parazitų, kurie apsigyvena ant jo odos paviršiaus, yra naudingos prevencinės priemonės. Priemonės, kurių sudėtyje yra permetrinas, imidaklopridas ir priproksefinas efektyviai atbaido blusas. Siekiant kovoti su erkėmis, Jums bus reikalingos atbaidančios priemonės, taip pat pincetai, skirti erkių traukimui. Šias priemones galite rasti mūsų parduotuvėje.

 

11. Kada ir nuo kokių ligų skiepyti šunį?

 

Šunų skiepus naudojame kaip atsargumo priemonę, atsižvelgiant į skiepų grafiką, kurį nustato veterinarijos gydytojas. Lenkijoje, galime skiepyti šunis nuo tokių ligų kaip: veislyno kosulys, enteritas, parvovirozė, leptospirozė, koronavirusas ir virusinis kepenų uždegimas. Skiepas nuo pasiutligės yra privalomas ir reikia jį atlikti šuniukui antrojo gyvenimo mėnesio pabaigoje.

 

 

 

12. Kodėl mano šuo ėda išmatas?

 

Savo pačių išmatų valgymas nekenkia šuniui ir dauguma šunų taip elgiasi. Suaugusiuos šunis traukia stiprus kvapas ir jie elgiasi taip iš smalsumo. Šuniukai elgiasi taip, bijodami bausmės, panašiai kaip ir suaugusieji šunys, kuriems atsitinka taip, kad sutvarko reikalus namie. Jeigu šuo suvalgo kitų šunų išmatas, gali užsikrėsti parazitais. Siekiant užkirsti kelią išmatų valgymui, geriausia juos rinkti arba barstyti specialiais milteliais, kurie suteiks jiems kartaus skonio.

 

13. Ką daryti, jeigu šuo bijo audros?

Dauguma šunų bijo audros, taip pat visko, kas susiję su ja, tuo pačiu perkūnų, žaibų ir lietaus.Tada juos apkabiname, glostome, tačiau nereikėtų to daryti. Remdami šunį, parodome jam, kad audra iš tiesų yra baimės priežastimi. Geriausias sprendimas bus atitraukti šuns dėmesį nuo audros ir paskatinti jį pažaisti su Jumis.

 

14. Kokie yra šuns senėjimo požymiai?

Šunys, kurie visą gyvenimą buvo sveiki, senyvo amžiaus gali staigiai pradėti sirgti. Dažniausiai pasitaikančios ligos susijusios su amžiumi yra artritas ir raumenų sustingimas. Didelis ir minkštas guolis suteiks Jūsų augintiniui komfortišką poilsį. Jeigu lovytė nėra pakankamai minkšta, galime įdėti į ją antklodę, pagalvę arba pakeisti guolį į patogesnį.

 

 

Kaip atitinkamai parinkti šuniui mitybą?


 

 

1. Ką sudaro šuns mityba?

 

Baltymų, riebalų ir mineralų poreikis skiriasi, priklausomai nuo amžiaus, veislės ir organizmo dydžio. Pagrindinės maisto medžiagos yra baltymai, riebalai, angliavandeniai, mineralai, vitaminai ir vanduo.

 

2. Koks yra šunų baltymų poreikis ir ką reiškia jų trūkumas?

 

Baltymai tai organiniai junginiai, sudaryti iš aminorūgščių liekanų. Norint, kad šuns organizmas tinkamai veiktų, reikalingos yra tokios aminorūgštys:
argininas, histidinas, leucinas, izoleucinas, lizinas, fenilalaninas, tirozinas, triptofanas, treoninas, valinas, metioninas, cisteinas.
Baltymų trūkumai gali sukelti prastą mitybą, tačiau taip pat svarbia ir dažniausiai pasitaikančia problema yra metionino ir cisteino trūkumas, kurios atsako už plaukų ir odos formavimąsi.

 

3. Kas palaiko šuns odą ir imuninę sistemą ir suteikia jam energijos?

 

Pagrindiniu energijos šaltiniu šuniui yra riebalai, kurie Podstawowym źródłem energii dla psa są tłuszcze, kurie suteikdami nepakeičiamus riebalų rūgštis, stiprina teisingą odos funkcjonavimą ir imuninės sistemos veikimą.
Angliavandeniai sudaryt iš anglies, vndenilio ir deguonies suteikia ir kaupia energiją (gliukozę). Skaidulinės medžiagos veikia sveiką virškinimo traktą. Skaidulos yra tirpios ir netirpios. Tos pirmos fermentuojasi,kas skatina bakterinės floros augimą. Netirpios maisto skaidulos nesifermentuoja, todėl gyvūnai gali teisingai tuštintis.

 

4. Kokie vitaminai yra reikalingi šuniui?

 

Būtini vitaminai, kurie padeda išlaikyti sveikatą yra jau pagamintų pašarų sudėtyje. Jie turi atitinkamą proporciją, kurią sunku gauti gaminant pačiam maistą šuniui. Vitaminai A, D, E ir K tirpsta riebaluose ir atsako už sveiką regėjimą, kaulus ir antioksidacines funkcijas. Vandenyje tirpūs vitaminai B1, B2, B3, B5, B6, B7, B9 ir B12 yra būtini cheminėms reakcijoms, pvz. nervų laidumui.

5. Kokie mineralai yra būtini šuniui?

 

Fosforas, kalcis, natris, kalis, magnis ir chloras, tai makroelementai, kurie yra būtini kiekvieno šuns mityboje.Mikroelementai,tinkamam organizmo funkcjonavimui yra: geležis, cinkas, varis, jodas, manganas ir selenas.

 

6. Ar verta pačiam gaminti šuniui maistą?

 

Daugeliams iš mūsų atrodo, kad pačiam pagaminti mūsų augintiniui maistą nėra sunku, tačiau nelengva yra apskaičiuoti vitaminų ir baltymų kiekį, todėl galime pakenkti šuniui. Jau pagaminti pašarai turi atitinkamą kalorijų, riebalų, vitaminų ir mineralų kiekį, kurio reikia tinkamam šuns organizmo funkcjonavimui.

 

7. Kokiu būdu ir kada maitinti šunį?

 

Maitinimasis tuo pačiu laiku yra labai svarbus kaip žmonėms, taip ir šunims. Jeigu negalime tuo pasirūpinti, svarbu pagalvoti apie automatinį maitintuvą, kuris pats užpildys šunio dubenėlį tokiu laiku, kuriuo jis yra užprogramuotas.
Kiekvienas pašaras yra skirtingas. Skiriasi ne tik skoniu, bet ir sudėtimi. Gamintojai rašo rekomenduojamąją dozę ant pakuotės. Turėtumėte pasverti šunį ir duoti jam maisto kiekį pagal gamintojo nurodymus.

 

8. Ko neturėtų valgyti mano šuo?

 

Daugelis produktų, kuriuos vartojame kasdien, gali sukelti mūsų šuniui pavojų. Šokolado sudėtyje yra teobromino, kuris blogai veikia širdį. Vynuogės ir razinos gali sukelti gyvybei grėsmingą insktų pažeidimą, o bulvės blogai veikia nervų ir šlapimo takų sistemą.

Pavojingi mano šuniui produktai